Dôležité: aôsldfjaôlsdfjasôfj Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ako sa stať členom?

Kým Slováci márne čakajú na informáciu, ako im chce vláda pomôcť bojovať s vysokými cenami energií, v Česku už o niečo pokročili. Kabinet Petra Fialu v najnovšej novele Zákonníka práce navrhuje, aby firmy povinne prispievali na energie zamestnancom, ktorí pracujú z domu. 

Štát chce na tento účel určiť minimálnu paušálnu sumu 2,80 CZK (11 centov) za každú začatú hodinu práce. Pri plnom pracovnom úväzku (160 hodín mesačne) by to bola suma 17,60 eura za mesiac. 

Na Slovensku zatiaľ náhradu nákladov za prácu z domu politici hlasno neprezentujú. Nikto však netuší, s čím príde vláda v najbližšom období, keďže o pomoci zatiaľ viac hovorí ako koná. „Takejto debate sa do budúcna určite nevyhneme. Skôr pôjde o aktivitu podnikov, ktoré budú chcieť dobrovoľne prispievať zamestnancom na zvýšené náklady,“ myslí si branch manažér žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton Andrej Gurín. 

Návrh českého rezortu však slovenské firmy nevítajú, vzbudzuje v nich obavy, ako by to finančne zvládli. „V čase inflačnej i energetickej krízy a priameho ohrozenia existencie tisícov domácich podnikov považujeme návrh na zavedenie povinnosti hradiť náklady spojené s prácou na diaľku za bezbrehý a nezodpovedný populizmus,“ hovorí pre TREND situáciu u českých susedov tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. 

Podobne kriticky návrh českého rezortu vníma aj generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.Povinnosť, aby zamestnávateľ hradil zamestnancovi náklady, ktoré mu vzniknú pri práci na diaľku, je v praxi veľmi ťažko realizovateľná. Dodnes totiž nepoznáme jednoznačnú odpoveď, na ktoré náklady by sa uvedená povinnosť vzťahovala,“ dodáva pre TREND. 

Zložité by mohlo v praxi byť napríklad preukazovanie množstva spotrebovanej energie. „Zastávame názor, že z práce na diaľku benefitujú nielen firmy, ale aj zamestnanci, pokiaľ ide napríklad o úsporu nákladov na cestovanie, ošatenie, vlastné rozvrhnutie pracovného času či work-life balance,“ spresňuje A. Lasz. 

Zhruba 60 percent Slovákov by chcelo pracovať kombináciou práce z domu a v kancelárii, uvádza v aktuálnom prieskume pracovný portál Kariéra.sk. Necelá tretina Slovákov by uprednostnila prácu z domu. Prácu výlučne v priestoroch firmy by si zvolilo 11 percent opýtaných, vyčíslil portál. 

Pokračovanie článku na TREND.sk 

Scroll top